|
2 MasterClass for Masters , coaches, Trænere og terapeuter, uddannet
i NLP og Enneagrammet
Mini Master Class 21.-22. februar 2009 i Oslo
Master Class på Cypern 15.-21. marts 2009
(læs beskrivelsen længere nede på denne side)
Mini-Master Class i Oslo: Enneagrammets Centre
På dette kurs vil vi sette fokus på Enneagrammets tre sentre, og den store betydning disse har for personlig utvikling. Det vil være masse ny informasjon og forståelse for sentrenes beydning.
Vi vil gjennomgå og diskutere hvilke sentre de enkelte typer skal fokusere på for å virkelig ta store skritt i den personlige utviklingen, og hvilke NLP teknikker og andre teknikker man kan anvende til dette. Det vil være små øvelser, demonstrasjoner og utveksling.
Kurset henvender seg således såvel til de, som ønsker å få mer inspirasjon til egen utvikling, som til de som ønsker påfyll til sitt terapi arbeid med andre.
Kom og vær med til to spennende dager!
Forutsettninger for deltakelse er NLP Master samt grundig kjenskap til Enneagrammet (deltatt i Enneagrammet I-II).
Mini Master Class 21.-22. februar 2009 i Oslo
Master Class på Cypern /Kypros: Voice Dialogue og Enneagrammet
Spændende Master Class med fokus på arbejde med indre dele og på arbejde med de forskellige Enneagramtyper, samt masse nyt stof til faglig og personlig udvikling.
I undervisningsperioderne om eftermiddagen (som er fra kl. 14-19) vil vi gennemgå Voice Dialogue-teknikker, kvantepsykologi og NLP teknikker. Der vil være demonstrationer og diskussioner af temaer for Enneagramtyperne. Og endelig vil der være trancearbejde og øvelser med at være tilstede i nuet, samt andet personligt arbejde. Materialet om centrene fra Master Class'en i Oslo er også med på denne Master Class.
Om formiddagen vil der være mulighed for at diskutere, øve eller slappe af i solen. Forudsætninger for deltagelse er NLP Master samt grundigy kendskab til Enneagrammet (deltaget i Enneagrammet I-II eller tilsvarende).
DENNE MASTER CLASS INDGÅR I UDDANNELSEN TIL HOLISTISK PSYKOTERAPEUT.
Cypern 15.-21. marts 2009
|