OBS! Igen – igen: Jacks særlige seminar:
Se videoen om vores uddannelser på Cypern/Kypros
|
|
|
Ud med byretten og ind med mediation |
|
|
|
Tiden er ikke længere til lange rettergangsprocesser, der optager tid og stresser gode relationer – og som tilmed ofte ender med en eller anden form for forlig efter, at mange ressourcer er opbrugt. Tiden er til samarbejde, og via mediation kan uenige parter effektivt samarbejde og finde løsninger hurtigst muligt.
Samarbejde vil måske være den kommende tids vigtigste ord – vi har brug for hinanden. Både lokalt, nationalt og globalt har erhvervslivet brug for stabile samarbejdspartnere og stærke relationer for at komme videre ud af krisen. Derfor er det også vigtigere end nogensinde, at man søger effektive og rummelige løsninger på konflikter, uenigheder og samarbejdsvanskeligheder. Løsninger, der etableres hurtigst muligt, og hvor der er plads til begge parter og måske endda en styrkelse af samarbejdet.
I løsningen at konflikter og tvister er mediation et virkningsfuldt redskab. Ved en meditation, gennemført af en professionel mediator, gennemgår parterne en uformel men struktureret mæglingsproces, hvor de evaluerer deres muligheder og samarbejder for at finde en acceptabel løsning. Den dygtige mediator sikrer den åbne og positive tilgang til konfliktløsningen – og op mod 80% af sagerne afsluttes på kort tid, samtidig med, at samarbejdet mellem parterne genetableres og tilmed ofte styrkes.
Parternes advokater og andre rådgivere har ligeledes fordel af mediation. Sagerne kan igangsættes med kort varsel, forberedes mere ukompliceret og løses hurtigere – hvorfor ressourceforbruget koncentreres. Ved mediationsprocessen får klienten og advokaten hurtigt et stærkt overblik over sagen og dens løsningsmuligheder, og advokaten vil effektivt kunne bidrage med rådgivning for, hvordan den endelige løsningsaftale skal formuleres. Da mediation er frivillig, ikke bindende før indgåelse af en aftale og uden præjudice bevarer parterne med deres rådgivere kontrollen over sagen gennem hele mediationsprocessen.
Af Thomas Qvist Vestesen, Mediator.
Se resume af mediationsprocessen på www.tqv.dk . Mediationerne gennemføres i regi af Det Danske Voldgiftinstitut og dets regler samt procedure.
|
|
|
Terapi sessioner
Når Jack og Helene Makani
befinder sig i dit område,
tilbyder de private coaching,
terapi & healing sessioner.
Se sted og datoer her!
Facebook
Du kan også finde os på Facebook!
|